Nahoru
Domů O mně Ortodoncie Léčba Výsledky Průhl. rovnátka Ústní hygiena Ceník FAQ Spolupracující Ortodoncie Mapa Napište  

ORTODONCIE

MUDr.
Andrea Stolzo

Praha 5 - ANDĚL

Náměstí 14. října 1278/1
+420 773 674 789, rovnatka(a)email(,)cz

Domů

Nejčastější dotazy ohledně léčby

Jak dlouho trvá léčba fixním rovnátkem?

Délku léčby u konkrétního pacienta lze jen odhadnout. Pravdou zůstává, že rychlost pohybu zubů je velmi individuální a záleží na pohlaví, věku, kvalitě kosti, metabolismu a hormonálních hladinách daného člověka. Je například prokázáno, že v těhotenství jsou pohyby zubů rychlejší. Velmi samozřejmě záleží na vadě, kterou pacient má, na léčebném postupu a metodách, které se v léčbě používají. Průměrná doba nošení pevných rovnátek  je 1,5 roku u pacientů s lehčími vadami, u kterých není nutné redukovat počet zubů. Pacienti se závažným stěsnáním chrupu, u kterých byly v rámci léčby nutné extrakce zubů, musejí počítat zhruba s 2-2,5 roky léčby.

Jaká rizika sebou přináší léčba pevnými rovnátky?

Asi 3-5 % pacientů po léčbě pevným rovnátkem vykazuje známky zkrácení některého z  kořenů léčených zubů. Toto zkrácení v naprosté většině případů neznamená pro pacienty žádné omezení a nikterak se klinicky neprojevuje. U pacientů, kteří si nedostatečně čistí během léčby svůj chrup mohou v okolí zámků vznikat bělavé skvrny na sklovině. Pacienty se špatnou úrovní ústní hygieny vždy na tuto skutečnost upozorňujeme a pokud se péče o chrup nezlepší, raději předčasně pevný aparát sejmeme tak, aby k poruše barvy skloviny, nebo dokonce ke vzniku zubního kazu v okolí součástí aparátku, nemohlo dojít.

Jaké nepříjemnosti mě čekají v případě, že podstoupím léčbu pevnými rovnátky? Bude to bolet?

Nasazení pevného rovnátka trvá zhruba 60 minut a je naprosto bezbolestné. Postupně začnou součásti rovnátka vyvíjet na zuby jemný tlak. Pacient cítí pnutí v zubech, zuby mohou být mírně citlivé na skus. Tyto počáteční obtíže trvají obvykle 2 dny a mívají různou intenzitu. Zatímco většina pacientů si na rovnátko do 2-3 dnů zvykne a přestane jej vnímat jako nepohodlné, někteří pacienti se s aparátem sžívají déle a počáteční nepříjemné pnutí vnímají i týden.  Někteří pacienti s citlivými sliznicemi v ústech mohou být zpočátku obtěžováni drážděním v oblasti vnitřní strany tváří a rtů- aparát je škrábe, tlačí. K odstranění těchto nepříjemností od nás každý pacient po nasazení rovnátka dostává ortodontický vosk. Je to pomůcka, kterou si pacient nanáší na aparát v místech, která jej škrábou, tím vystouplé součásti aparátu zaoblí a potíže se tím zmírní.

Kdy je vhodné s léčbou začít?

Obecně lze říci, že u dětí s mléčným chrupem je nutné odstranit vady skusu, které by měly vliv na vývoj a růst čelistí co nejdříve. Totéž platí o zlozvycích dětí, které mohou vést k chybnému postavení zubů, tvorbě otevřeného skusu atp. Jedná se zejména o dumlání dudlíku a prstů po třetím roce života, chybné polykání, při kterém dítě protlačuje jazyk mezi zuby, nebo dýchání otevřenými ústy. Naopak pacienti, kteří mají těžkou čelistní vadu vyžadující chirurgický zákrok k jejímu odstranění, musejí se začátkem léčby vyčkat až po ukončení růstu. Začátek terapie tedy u nich spadá do období kolem 18 roku života. U mladých lidí s prořezanými stálými zuby a u dospělých lze s běžnou léčbou začít prakticky kdykoliv. Nejstarší ortodonticky léčený pacient žije v USA, Los Angeles a je mu 97 let.

Lze zuby s nasazeným pevným rovnátkem bez problémů vyčistit?

ANO!!! Naši pacienti po nasazení pevného rovnátka dostávají brožuru s instrukcemi o čištění zubů s rovnátky, specielní zubní kartáček (jednosvazkový)  a přímo v ústech pacienta je proveden nácvik čištění kartáčkem. Naši pacienti vědí "jak na to". Spolupracujeme s dentální hygienistkou, která je odbornicí na prevenci v zubním lékařství. Poradí vám případně další pomůcky a techniky čištění chrupu a natrénuje jejich správné užívání.

Musím chodit během léčby k mému zubaři na preventivní kontroly?

ANO!!! 2x ročně by měl pacient podstupující ortodontickou léčbu navštívit svého zubaře a nechat si zkontrolovat chrup.