Nahoru
Domů O mně Ortodoncie Léčba Výsledky Průhl. rovnátka Ústní hygiena Ceník FAQ Spolupracující Ortodoncie Mapa Napište  

ORTODONCIE

MUDr.
Andrea Stolzo

Praha 5 - ANDĚL

Náměstí 14. října 1278/1
+420 773 674 789, rovnatka(a)email(,)cz

Domů

Ústní hygiena během ortodontické léčby

Je nutné, aby pacienti, kteří hodlají podstoupit ortodontickou léčbu měli dobrou úroveň ústní hygieny a dokázali správně čistit zuby i  s nasazenými rovnátky.

Naše ordinace spolupracuje s dentální hygienistkou, specialistou v preventivní stomatologii, která dokáže poradit s výběrem vhodných pomůcek pro každodenní péči o zuby (kartáčky, ústní vody, fluoridové prostředky), zuby odborně vyčistí, odstraní pigmenty a usazeniny zubního kamene a natrénuje správnou techniku čištění. Cílem je, aby si pacient dokázal za co nejkratší dobu vyčistit perfektně zuby, a tím nehrozil zánět dásní, vznik parodontitidy a zubního kazu. Každý má ale podle uspořádání svých zubů, velikostí mezizubních prostorů a věku jiné nároky na pomůcky a techniku čištění. Proto je dobré nechat si od dentální hygienistky poradit tak, aby čištění chrupu bylo efektivní a každý péči o své zuby zvládl ještě před nasazením rovnátek.

V naší ordinaci každý pacient po nasazení pevného aparátu dostává specielní zubní kartáček na čištění chrupu s rovnátky a brožuru, ve které je detailní popis dalších pomůcek a technik. Přímo v ústech pacienta je také natrénována tzv. solo-technika čištění jednosvazkovým kartáčkem, která je v literatuře popisována jako neúčinnější k péči o chrup s nasazeným fixním aparátem.

Během pravidelných kontrol ortodontista mimo jiné posuzuje stav dásní pacienta, které jsou indikátorem každodenní péče a kvality čištění. Pokud pacient nedostatečně zuby čistí a v okolí rovnátka ulpívají zbytky potravy a hromadí se bakteriální povlak, bývají dásně postižené zánětem. Jasnou známkou zánětu je zarudnutí dásní a jejich zbytnění (otok). Snažíme se na tyto změny pacienta upozornit, objasnit proč k nim došlo a pomoci s nápravou. Vysvětlujeme techniku čištění, radíme s případným používáním ústních vod a odesíláme pacienta k dentální hygienistce. Jejím úkolem je motivovat pacienta, objasnit proč je důležité zuby čistit a co může být důsledkem nesprávného nebo nedostatečného čištění zubů během léčby. Je důležité upravit techniku čištění, případně doporučit nové pomůcky tak, aby zánět dásní co nejdříve ustoupil.

Pokud se nezjedná náprava a pacient dále nečistí zuby tak, jak je mu doporučováno, může vlivem bakterií, které produkují kyselé splodiny, dojít k odvápnění skloviny v okolí zámků a dalšímu dráždění dásní. Povrch zubu přímo pod zámky je chráněn, zde k poškození nedochází, ale v místech hromadění zubního mikrobiálního povlaku těsně u dásní a v okolí zámků se mohou vytvořit bělavé skvrny. Toto poškození skloviny je nevratné a trvale esteticky ruší.

Fotografie dokumentuje odstrašující případ, kdy se sice podařilo hezky zuby vyrovnat, ale v důsledku tragicky špatné ústní hygieny zůstali na zubech demineralizované okrsky skloviny (bílé fleky v místech dlouhodobého ulpívání zubního povlaku v okolí zámků)...